Mar Group Logo
Deșeuri Neferoase
neferoase

Preț Cupru și Aluminiu

Reciclăm cupru, aluminiu, alamă și inox, oferind cele mai bune prețuri raportate la bursa LME.

Pe scurt

Cumpărăm cupru, aluminiu, alamă, bronz, inox și plumb la prețuri raportate zilnic la cotațiile LME. Prețul depinde de puritatea materialului: cuprul curat, dezizolat, intră în categoria superioară, iar materialul cu izolație, garnituri sau inserții de oțel se plătește la categoria corespunzătoare.

De ce prețul neferoaselor se schimbă zilnic?

Metalele neferoase au o valoare de piață superioară. Evaluarea calității se face transparent la fața locului de către experții noștri evaluatori. Sortăm cu atenție fiecare fracție pentru a obține puritate maximă.

Ce metale neferoase cumpărăm și în ce stare?

Materialele pe care le preluăm și le reciclăm, respectând standardele de mediu.

Cupru (Lucios / Amestec)

Sârmă decojită, cabluri, țevi și elemente de conducte.

Aluminiu

Aluminiu carter, table, jante auto, doze și profile termopan.

Alamă și Bronz

Radiatoare auto, fitinguri, componente de instalații sanitare.

Inox și Plumb

Materiale rezistente la coroziune, resturi de fabricație.

Prețuri actualizate la 1 noiembrie 2026

Preț aluminiu pe kg azi — și alamă, inox, plumb

Prețuri de achiziție în Târgu Mureș, în lei pe kilogram. Prețul net este suma primită efectiv, după reținerea impozitului de 10% și a taxei de mediu de 2%.

Prețuri de achiziție la Mar Group Târgu Mureș, în lei pe kilogram, actualizate la 1 noiembrie 2026
MaterialBrutNet
Aluminiu amestec (max. 3% impurități)10.00 lei8.80 lei
Aluminiu turnat (carcase)9.20 lei8.10 lei
Aluminiu termopan11.50 lei10.12 lei
Aluminiu termopan cu PVC10.00 lei8.80 lei
Aluminiu (sârmă)14.00 lei12.32 lei
Aluminiu (jante)13.00 lei11.44 lei
Radiatoare din aluminiu7.20 lei6.34 lei
Alamă37.00 lei32.56 lei
Alamă (cu impurități)32.00 lei28.16 lei
Radiatoare din alamă36.00 lei31.68 lei
Inox4.50 lei3.96 lei
Plumb5.00 lei4.40 lei
Toate prețurile la metale, la zi

Cum se stabilește categoria de preț la cupru și aluminiu?

Cum tratăm și valorificăm deșeurile de la recepție până la reintegrarea în circuitul economic.

01

Analiză Puritate

Verificăm calitatea și tipul aliajului pentru un preț corect.

02

Separare & Depoluare

Eliminăm inserțiile de fier sau plastic (ex. din termopane).

03

Procesare

Presare sau granulare, în funcție de material și destinație.

04

Valorificare

Prețuri avantajoase bazate pe cotațiile internaționale (LME).

Ce acceptăm și ce documente sunt necesare

Se acceptă

  • Cupru: sârmă nouă, țevi, tablă, bobinaje, radiatoare de centrală, cabluri auto
  • Aluminiu: profile termopan, jante, radiatoare, tablă, doze, carcase, aluminiu turnat
  • Alamă și bronz: robineți, ventile, armături, fitinguri, obiecte decorative
  • Inox: chiuvete, tubulaturi, vase și utilaje din industria alimentară
  • Plumb: contragreutăți, izolații vechi, acumulatori
  • Motoare electrice cu bobinaj din cupru sau aluminiu

Nu se acceptă

  • Cabluri cu izolația arsă — arderea este interzisă legal și depreciază materialul
  • Recipiente sub presiune sau containere cu reziduuri chimice
  • Material cu contaminare radioactivă

Documente necesare

  • Persoane fizice: act de identitate
  • Persoane juridice: CUI, delegație și aviz de însoțire a mărfii
  • Adeverință de primire și bon de cântar eliberate la predare

Întrebări frecvente — Deșeuri Neferoase

Cât costă kilogramul de aluminiu la fier vechi?
La Mar Group în Târgu Mureș, prețul depinde de tipul de aluminiu: aluminiu amestec (max. 3% impurități) — 8.80 lei/kg net (10.00 lei/kg brut); aluminiu turnat (carcase) — 8.10 lei/kg net (9.20 lei/kg brut); aluminiu termopan — 10.12 lei/kg net (11.50 lei/kg brut); aluminiu termopan cu pvc — 8.80 lei/kg net (10.00 lei/kg brut); aluminiu (sârmă) — 12.32 lei/kg net (14.00 lei/kg brut); aluminiu (jante) — 11.44 lei/kg net (13.00 lei/kg brut); radiatoare din aluminiu — 6.34 lei/kg net (7.20 lei/kg brut). Prețul net este suma primită efectiv, după reținerea impozitului de 10% și a taxei de mediu de 2%.
Cât costă kilogramul de alamă?
Prețul de azi la alamă: alamă — 32.56 lei/kg net (37.00 lei/kg brut); alamă (cu impurități) — 28.16 lei/kg net (32.00 lei/kg brut); radiatoare din alamă — 31.68 lei/kg net (36.00 lei/kg brut). Alama curată se plătește mai bine decât cea cu impurități (fier, plastic, garnituri). Prețul net este suma primită efectiv, după reținerea impozitului de 10% și a taxei de mediu de 2%.
Cât costă inoxul și plumbul la kilogram?
Prețul de azi: inox — 3.96 lei/kg net (4.50 lei/kg brut); plumb — 4.40 lei/kg net (5.00 lei/kg brut). Prețul net este suma primită efectiv, după reținerea impozitului de 10% și a taxei de mediu de 2%.
Cine cumpără cupru și aluminiu în Târgu Mureș?
Mar Group SRL, centru autorizat, cu două puncte în Târgu Mureș — Strada Depozitelor 31 și Strada Mureșeni 50. Prețul la neferoase urmărește cotațiile bursei de metale de la Londra și se actualizează zilnic, deci sună înainte pentru cotația din ziua respectivă.
De ce cuprul are mai multe prețuri?
Pentru că se plătește după randamentul la topire. Sârma curată se topește aproape integral, în timp ce un cablu auto conține izolație și conectori, iar cuprul util este o fracțiune din greutatea adusă.
Trebuie să dezizolez cablurile înainte?
Nu este obligatoriu, dar cuprul dezizolat intră în categoria superioară de preț. Dezizolarea trebuie făcută mecanic — arderea izolației este interzisă legal și oxidează cuprul, scăzându-i valoarea.
Cum se stabilește prețul la aluminiu termopan?
Profilul de aluminiu curat și cel cu garnituri de PVC sunt două categorii distincte de preț, pentru că PVC-ul și cauciucul se cântăresc dar nu se recuperează la topire. Separarea prealabilă aduce un preț mai bun.
Cumpărați inox de la persoane fizice?
Da. Inoxul se cântărește și se plătește pe kilogram, la categoria din lista de prețuri. Se acceptă atât sortimentele magnetice, cât și cele nemagnetice.

Ai materiale pentru reciclare?

Vezi prețurile la zi